Utrata wartości handlowej uszkodzonego samochodu

Utrata wartości handlowej uszkodzonego samochodu.

W ofertach sprzedaży samochodów częstym czynnikiem wpływającym na wyższą wartość samochodu jest fakt, że nigdy nie uległ on wypadkowi.

Każda stłuczka, kolizja, czy poważny wypadek, w którym brał udział samochód, zaniża jego wartość handlową.

Jak w takim wypadku odnoszą się do tego przepisy?

Wiadomym jest, że zostanie wypłacone odszkodowanie za uszkodzenia, ale jak sprawa wygląda, gdy mowa o tym, że samochód stracił na wartości wskutek zniszczeń? Czy jest możliwe uzyskanie odszkodowania z tego tytułu?

Dobra wiadomość, to taka, że jest możliwość uzyskania zapłaty różnicy między wartością pojazdu przed jego uszkodzeniem i po jego uszkodzeniu. Mówi o tym uchwała Sądu Najwyższego z 12 października 2001 roku.

Zwrot utraconej wartości handlowej samochodu

Żeby wystąpić o zwrot utraconej wartości handlowej pojazdu, należy spełnić kilka warunków.

  • Koszty szkody muszą wynosić powyżej 10% wartości rynkowej pojazdu, w dniu, kiedy doszło do jego uszkodzenia. Ważną informacją może się okazać fakt, że wartość rynkową auta ocenia i ustala tylko rzeczoznawca samochodowy. Poszkodowany nie może zrobić tego sam.
  • Kolejny warunek do spełnienia w momencie starania się o zapłatę utraconej wartości pojazdu, to fakt, że dane auto musi być naprawione w autoryzowanym warsztacie. Wszelkie uszkodzenia muszą być usunięte przy użyciu oryginalnych części zamiennych.
  • Zwrot utraty wartości handlowej samochodu jest możliwy tylko wtedy, gdy pojazd nie jest starszy, niż 5 lat i co ważne - nie uczestniczył w tym czasie w żadnych wypadkach.

Mimo spełnienia szeregu powyższych uwarunkowań, które kwalifikują auto do tego, by starać się o zwrot wartości handlowej, właściciel samochodu może nie dostać tego zwrotu, jeśli uszkodzenia pojazdu nie obejmują takich zniszczeń, jak: naruszenie struktury nośnej samochodu, elementów zamocowanych na stałe np. szkieletu nadwozia, ramy, płyty podłogowej.

Warto starać się o zwrot różnicy wartości handlowej pojazdu, bo rzeczywistość jest taka, że auto, które uległo wypadkowi, nigdy już nie osiągnie dobrej ceny sprzedażowej. Nie będzie ona mogła być zrównana z wartością pojazdu sprzed wypadku.

O ile fachowcy w profesjonalnych warsztatach są w stanie przywrócić pojazdowi sprawność techniczną za pomocą oryginalnych i najlepszych części zamiennych, to pozostaje kwestia dotycząca wyglądu pojazdu. Nawet najlepsi blacharze i lakiernicy nie są w stanie zatrzeć śladów wypadku w pojeździe. Ślady naprawy pozostają już na zawsze i niestety wpisują się w tzw. życiorys samochodu, obniżając jego wartość. Nawet w sytuacji, gdy auto dostanie "drugie życie", to znaczy będzie w pełni sprawne technicznie, będzie pięknie się prezentować, to szereg specjalistów jest w stanie wykryć ewentualne, naprawiane uszkodzenia.