Zalety sprzedaży auta w skupie

Jest grupa osób, które myśląc o sprzedaży auta z marszu, przekreśla możliwość handlu ze skupem samochodów używanych uważając, że oferowane ceny są zaniżone.

W przypadku niektórych firm jest to prawdą, ale żeby wydać ostateczny osąd należy sprawdzić ofertę wszystkich firm. Istnieją na rynku także skupy aut, które proponują realne ceny pomniejszone jedynie o koszt przygotowania auta do sprzedaży. Jest to kwota, którą tak czy tak sprzedawca musi ponieść, nawet jeśli sprzedaje auto na własną rękę.

Możemy również sprawdzić ofertę komisów samochodowych, jednak prowizja jaką pobierają komisy będzie na pewno wyższa i co najważniejsze, w komisie nie otrzymamy pieniędzy od razu, a dopiero po sprzedaży auta, co może trwać miesiącami i czasem nie przynieść żadnego skutku.

Samochody używane

Skup samochodów - cechy charakterystyczne

Skupy samochodów dokonują zakupu samochodu płacąc gotówką lub przelewem na konto bankowe. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba czekać miesiącami na zakup nowego auta, zaciągać kredytu bankowego, który uzupełni brakującą kwotę do zakupu nowego pojazdu lub też korzystać z komunikacji miejskiej w czasie, gdy samochód stoi w komisie.

Wybierając formę sprzedaży auta należy również zastanowić się nad kilkoma aspektami:

  • W jak krótkim czasie chcemy się pozbyć starego samochodu?
  • Czy jesteśmy w stanie być partnerem w rozmowie z mechanikiem, który często przyjeżdża z kupującym?
  • Czy potrafimy przygotować auto do sprzedaży?
  • Czy dysponujemy czasem, który należy poświęcić na przygotowanie i sprzedaż auta?

Koszty sprzedaży używanego samochodu

Pamiętajmy, że zanim samochód znajdzie klienta może go obejrzeć nawet kilkadziesiąt osób. Sprzedaż samochodu wiąże się również z kosztami, które trzeba ponieść by przygotować auto dla klienta. Mycie, polerowanie (czasem kilkukrotne jeśli auto nie stoi w garażu), czyszczenie tapicerki, która świadczy o zużyciu auta. Wielu kupujących bacznie ogląda siedzenia, dywaniki, podsufitkę, ponieważ to po nich najlepiej widać jak często samochód był użytkowany i do czego poza przewozem osób był wykorzystywany. Oczywiście możemy nieco odmłodzić auto, piorąc całą tapicerkę, jednak najlepiej jeśli zrobi to profesjonalna myjnia samochodowa. Przegląd stanu technicznego auta, pozwoli nam odpowiadać na pytania i ewentualne zarzuty pod adresem samochodu ze strony kupującego.

Auto uszkodzone

Jak widać ogrom pracy związany ze sprzedażą używanego auta, a także nieuniknione dodatkowe koszty sprawiają, że oferta firm typu skup aut nie jest taka zła. Koszty związane ze sprzedażą i tak należy ponieść, bez względu czy sprzedajemy samochód na własną rękę, czy przez pośrednika. Oczywiście nie musimy inwestować w odświeżenie samochodu, ale wówczas stracimy na jego cenie.

Zachęcamy każdego kto w najbliższy czasie będzie sprzedawał auto do porównania kosztów samodzielniej sprzedaży (w tym wypadku należy policzyć również poświęcony czas), prowizji jaką pobierają komisy samochodowe i ceny jaką proponuje skup samochodów używanych płacąc od ręki.